Бизнес
Българското земеделие има нужда от дългосрочна стратегия за европейско бъдеще
Понеделник, 08 Ноември 2021 08:34
Трябва да се намери точният баланс между гарантиране продоволствената сигурност на Съюза, запазване и развиване атрактивността на земеделския сектор, безопасност на храните, грижа към природата и амбиция за устойчивост на производството на храни. Трябва да създадем условия и да мотивираме младите хора да се занимават със земеделие, това е и предпоставка за запазване на жизнеспособността на селските райони. Интервю на Ася Василева– Госпожо Вели, стратегията „От фермата до трапезата“ получи зелена светлина от Европейската комисия. Какво следва оттук нататък? Вие сте един от малкото евродепутати и въобще - политици в България, които говорят по темата. Стратегията „От фермата до…
Преместихме се - на zemedeleca.bg
Неделя, 07 Ноември 2021 12:59
Преместихме се! Вече сме на www.zemedeleca.bg Още по-професионални. Досегашните архиви щe продължат да бъдат тук. Благодарим ви, че сте с нас!
Николай Вълканов: торовете няма да поевтинеят, маржовете на земеделците - все по-ниски
Събота, 06 Ноември 2021 18:17
Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия: Инфлацията е тук, за да остане Господин Вълканов, светът живее в условия на инфлация. Бихте ли обобщили какво се случва като икономически процеси в земеделието? Въпреки растящите цени на селскостопанската продукция, най-вече при зърнено-житните и маслодайните култури, тъй като при другите сектори цикълът на растеж на цените е малко по-забавен, през следващата година може да очакваме маржовете на печалба на земеделските производители да се стопяват и да стават все по-малки. Мисля, че сме изправени пред нов суперцикъл на цените на хранителните суровини, подобен на този, на който бяхме свидетели през 2008 г., и който ще…
Напрежение на житните пазари заради напрегнатия глобален баланс
Събота, 06 Ноември 2021 14:32
Напрегнатият глобален баланс, влошеното състояние на житните посеви в САЩ, раздвижването на експортния фронт, информациите за дефицита от влага в Русия и Украйна и драстичното поскъпване на пшеницата в Русия бяха основните причини за развитието на стръмния възходящ ценови тренд на пазарите от двете страни на Атлантика. На 1-2 ноември на борсата в Париж (EURONEXT) мелничарското зърно достигна най-високите стойности от 2007-2008 г. насам – EUR 297 за тон, но след изкачването на поредния връх фючърсите там коригираха надолу – до EUR290/т при закриване на борсата вчера. През миналата седмица котировките на пшеницата и на борсата в Чикаго тръгнаха стремително…